Compounding World: December 2023

صنعت جهانی پلاستیک تاکید فزاینده ای بر گروهی از بازدارنده های شعله دارد که خطر سمیت کمتری داشته، اما عملکرد، دوام و فرآیندپذیری برابر یا بهبود یافته ای را ارائه می دهند. این موارد شامل انواع بازدارنده های شعله قدیمی، زیستی و غیر هالوژنه می شود که از طیف گسترده ای از مواد منشا مشتق شده اند و شامل مواد معدنی، خاک رس، مواد معدنی بر پایه فسفر و … می شود. در عین حال، پیشرفت‌ها در بازدارنده‌های شعله برم دار سنتی بر ارائه عملکرد و در عین حال پاسخگویی به تقاضاهای نظارتی سختگیرانه تمرکز دارد.

Christian Panofen مدیر بازاریابی Huber Advanced Materials می گوید:

استفاده طولانی مدت از آنتیموان تری اکسید (ATO)، موضوع نگران کننده برای تولیدکنندگان کامپاندهای PVC و مشتریان محصول آنهاست. دستورات نظارتی موجود و در حال ظهور همچنان به تلاش های گسترده در صنعت برای به حداقل رساندن استفاده از ATO در PVC ادامه می دهند. این در حالی است که این مواد عملکرد بازدارندگی شعله کافی را در کاربردهایی مانند پروفیل های سفت و سخت، لوله ها، منسوجات چند لایه، لایه های نازک، چسب ها و تولید محصولات سیم و کابل حفظ می کنند.

ATO به تنهایی عملکرد بازدارندگی شعله خوبی ندارد اما زمانی که به همراه کامپاندهای هالوژنه استفاده شود، اثر هم افزایی آن‌ها، خواص بازدارندگی مناسب و بهبود یافته ای را ایجاد می‌کند. در واقع ATO با ترکیب هالوژنه واکنش می دهد و کلریدهای آنتیموان و اکسی کلریدها را تشکیل می دهد که به عنوان جاذب رادیکال در فاز گاز عمل می کنند. به گفته Panofen، یافتن یک جایگزین ایمن و مقرون به صرفه در PVC یک چالش بزرگ برای جامعه تحقیقاتی جهانی در دهه‌های اخیر بوده است.

محصولات Kemgard از Huber به عنوان بازدارنده شعله و به گونه ای خاص طراحی شده اند. Panofen می گوید این ترکیبات با استفاده از فرآیندی تولید می‌شوند که در آن مولیبدیت‌ها بر روی یک ماده هسته عملکردی (functional) رسوب می کنند و با به حداکثر رساندن سطح فعال آن و ترکیب آن با یک ماده اصلی انتخاب شده که می تواند مزایای بیشتری مانند بازدارندگی بیشتر در برابر شعله، فرآیندپذیری بهبود یافته یا افزایش پایداری حرارتی ارائه دهد از گونه های مولیبدیت استفاده موثرتری می کنند. این فناوری با موفقیت جایگزین ATO و زینک بورات در برخی از کاربردهای پی وی سی سخت شده است.

ترجمه توسط تیم تحقیق و توسعه شرکت فناوران رنگدانه سپاهان

اطلاعات بیشتر در:

https://content.yudu.com/web/1rl19/0A1rl2p/CWDec23/html/index.html?page=2&origin=reader

CW December 2023

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *