Compounding World: MAY 2024

جایگزین کردن پلاستیک با مواد دیگر، در اکثر موارد، باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود!

بر اساس مطالعه‌ای که توسط دانشگاه شفیلد در انگلستان انجام شده، در ۱۵ مورد از ۱۶ کاربرد بررسی‌شده، محصولات پلاستیکی نسبت به جایگزین‌هایشان، انتشار گازهای گلخانه‌ای کمتری دارند. این تحقیق که در مجله‌ی  Environmental Science &Technology  منتشر شده، به بررسی تأثیر زیست‌محیطی محصولات پلاستیکی در مقایسه با جایگزین‌های غیر پلاستیکی پرداخته است.

در این مطالعه از ارزیابی چرخه عمر (life cycle assessments) با معیارهای مختلف استفاده شده است. دانشگاه شفیلد اعلام کرد: «حتی با اینکه فقط روی انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای در طول چرخه عمر محصول تمرکز کنیم، پلاستیک در ۹ مورد از ۱۴ کاربرد بررسی شده، همچنان برتری خود را حفظ می‌کند. عواملی مانند شدت کمتر مصرف انرژی در طول تولید و وزن بهینه‌ی پلاستیک، در مقایسه با جایگزین‌هایی مانند شیشه یا فلز، به کاهش اثر زیست‌محیطی آن‌ها کمک می‌کند.»

دکتر فنران منگ، استادیار مهندسی شیمی پایدار در دانشگاه شفیلد، گفت: «همه‌ی محصولات بازیافتی و مواد جایگزین‌ پلاستیک، برای محیط زیست بهتر از پلاستیک‌ها نیستند.» او تأکید کرد که سیاست‌گذاری‌های زیست‌محیطی باید بر اساس ارزیابی چرخه عمر صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که مواد جایگزین برای انتشار کمترگازهای گلخانه‌ای، نتیجه‌ی معکوس ندهد. به گفته‌ی او، «کاهش تقاضا، بهینه‌سازی مصرف، افزایش طول عمر و بازیافت، استراتژی‌های برد-بردی برای کاهش مؤثر انتشار گازهای گلخانه‌ای و صرفا تمرکز بر تغییر مواد، راه‌حل کافی نمی‌باشد.»

 

منبع:

CW May 2024 pdf for download

https://content.yudu.com/web/1rl19/0A1rl2p/CWMay24/html/index.html?refUrl=https%253A%252F%252Fmagazines.amiplastics.com%252F

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *