Compounding World: March 2024

ترموپلاستیک‌های تقویت‌شده با الیاف بلند (LFT) که به تنهایی یا در ساختارهای هیبریدی استفاده می‌شوند، عملکرد و کاهش وزن مورد نیاز برای سخت‌ترین کاربردها را ارائه می‌کنند.

کامپاندهای ترموپلاستیک الیاف بلند (LFT) یا به عبارتی ترموپلاستیک تقویت‌شده با الیاف بلند (LFRTs) نقش مهمی در تولید و توسعه‌ی در قطعات حرفه‌ای از جمله قطعات خودرو، کالاهای ورزشی، قطعات صنعتی و … ایفا می‌کنند.  این ترکیبات می‌توانند جایگزین فلزات شوند و مزایایی چون کاهش وزن قطعات و افزایش قابلیت طراحی‌های پیچیده‌تر را ارائه دهند. برای کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و پایداری، LFTهای ساخته شده از مواد زیستی مانند روغن کرچک مورد توجه ‌قرارگرفته‌اند.

توماس کولت، مدیر بازاریابی شرکت LehVoss، ادعا می‌کند این شرکت تخصص ویژه‌ای در زمینه‌ی پلیمرهای زیستی برای کاربردهای فنی و حرفه‌ای دارد. او می‌گوید پلی‌آمیدهای زیستی برپایه‌ی روغن کرچک مانند PA410 جذب آب، اثر کربن کمتری، استحکام مکانیکی، پایداری حرارتی و مقاومت شیمیایی بالاتری نسبت به سایر محصولات PA دارند. این محصولات زیستی زمانی که با الیاف کربن بلند تقویت شده‌اند، استحکام مکانیکی و جذب انرژی ضربه‌ای بسیار بالایی را نشان می‌دهند و قادرند در تجهیزات ورزشی حرفه‌ای و قطعات ماشین‌آلات که فشار ضربه‌ای زیادی را تحمل می‌کنند استفاده شوند.

پس از اثبات خواص منحصر به فرد و کاربردی بودن LFTها، تقاضا برای اعمال رنگ‌ در این ترکیبات LFT وجود دارد. شرکت LehVoss رنگ‌های سفارشی برای برخی از کاربرد‌ها را تولید کرده است. مستربچ‌های رنگی تولید شده توسط این شرکت از تخریب خواص مکانیکی جلوگیری می‌کند. برای مثال، کامپاند Luvocom LFTPA66-GF30 در نازل‌های سوخت هواپیما با رنگ‌های مختلف به عنوان شناسه برای انواع مختلف سوخت استفاده شده است. این ترکیبات همچنین به مقاومت شیمیایی و مقاومت ضربه‌ای به ویژه در دماهای پایین نیاز داشتند.

علاوه بر رنگ، بهبود ظاهر سطح نیز یک نیاز رو به رشد است. کامپاند Luvocom LFT22 این شرکت که از ترکیب PA66 و PA61/X همراه با الیاف شیشه بلند یا کربن بلند استفاده می‌کنند، مقاومت حرارتی، شیمیایی و استحکام مکانیکی را همراه با بهبود ظاهر سطح برای استفاده در طیف گسترده‌ای از کاربردها ارائه می‌دهد. بسته به نیاز‌، می‌توان از افزودنی‌های دیگری مانند پیگمنت‌های لیزکننده یا روان‌کننده‌ها در ترکیب با این مواد استفاده کرد.

جف هلمز، مدیر فروش شرکت Celanese (شرکتی با قدمت طولانی در زمینه‌ی تولید مواد شیمیایی، پلاستیک، فیبرها و مواد شیمیایی پیشرفته) می‌گوید: ترکیب کردن مواد پلیمری با مواد LFT برای بهره‌مندی از خواص مکانیکی و حرارتی آن، از جمله انواع PP و PA، در بخش‌های مختلف از جمله خودروسازی، هوافضا و صنعت مفید است.

تیم مهندسی مواد این شرکت برای ارائه‌ی مواد با کیفیت ویژه حاوی الیاف شیشه‌ی طویل ساخته شده از Celstran PP، در مسابقات جوایز نوآوری خودرو انجمن مهندسین پلاستیک برنده‌ی جایزه شدند. این شرکت می‌گوید که LFT دارای ساختار و ضخامت بازو‌های بهینه‌سازی شده است که دوام و الزامات ایمنی تصادف را برآورده می‌کند و در عین حال وزن خودرو را به میزان 16 پوند (7.25 کیلوگرم) در مقایسه با مدل SMC قالب‌گیری فشرده کاهش می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه نمایید:

CW March 2024 pdf for download

https://content.yudu.com/web/1rl19/0A1rl2p/CWMar24/html/index.html

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *